top of page
Szerző képeKovács Máté

Demokrácia, szabadság, fenntarthatóság - Dánia lakiteleki szemmel

Október elején Dániában jártunk, ahol a SzínesKert oktatási programját mutattuk be. Az élményekről főszerkesztőnk, Kovács Máté írt személyes beszámolót.

Hogyan működik a demokrácia Dániában? Hogyan jelenik meg a szabadság és az önállóság már egészen gyermekkorban is? Mit jelent ott a fenntarthatóság? Néhány téma azok közül, melyekről sokat tanultunk dániai utunk során október elején.

A Magyar-Dán Kulturális Egyesület közvetítésével a Színeskert Alapítvány oktatási programját mutattuk meg az aalborg-i Fenntartható Városok Nemzetközi Konferencián, ahol olyan témákat érintettek a kiállítók, mint a biodiverzitás védelme, az ENSZ fenntartható fejlődés céljai, a civil klíma- és ökoaktivizmus, a fenntartható divatipar kérdései vagy éppen a hulladék mennyiségének csökkentése és az újrahasznosítás fontossága.

Az úton hárman vettünk részt: a Színeskert alapítója és a Magyar-Dán Egyesület elnökségi tagja, Szelesné Kása Ilona, A SzínesKert diákvállalkozásának vezetője, Kovács Gergő, valamint jómagam szintén a Magyar-Dán Egyesület elnökségi tagjaként.

Az egyhetes programunk során rengeteg új impulzussal, inspirációval és tudással gazdagodtunk, az élményekről pedig rendszeresen beszámoltam Facebook-oldalalom is. Ezeket gyűjtöttem most össze ebben a cikkben néhány kiegészítéssel, megjegyzéssel.

Első nap: megérkezés Dániába testben és lélekben is

Október 1-jén érkeztünk meg Dániába, az első napot Thorningban töltöttük Ellen és Torben Bæk-Sørensen csodálatos vendégszeretetét élvezve, akik a Magyar-Dán Kulturális Egyesület testvéregyesületének, a Dansk Ungarsk Venskabsforeningnek (röviden DUV) oszlopos tagjai.

A két egyesület közötti kapcsolat több évtizedre nyúlik vissza, a találkozások és tudáscserék pedig azóta is rendszeresek Dániában és Magyarországon is.

Thorning egy csendes és nyugodt kisváros, félúton Billund és Aalborg között, Silkeborg közelében a Jylland-félsziget közepén. A délután során felfedeztük a környéket, külön odafigyelve a helyi élővilág érdekességeire. Este Ellen és Torben készítettek nekünk tradicionális dán vacsorát, ami gyakran az ünnepekkor is az asztalra kerül.

Második nap: a komolyan vett demokrácia

Silkeborg városába kalauzolt el minket Ellen és Torben a második napunkon, ami Thorninghoz közel helyezkedik el. Megmutatták nekünk a helyi önkormányzat épületét és a tanácstermet, majd városnéző túrára indultunk.

Izgalmas volt látni, mennyire komolyan veszik helyben a demokráciát és a demokratikus működéshez elengedhetetlen tereket és intézményeket. Ezek a dán társadalom alapját is képezik, amiből sokat tanulhatunk.

Az is érdekes volt, mennyire kedvesek és segítőkészek az emberek. A teremőr például bármilyen rosszalló megjegyzés nélkül jött oda hozzánk, néhány érdekességet is mesélt, a fotót is ő készítette rólunk. Ez is egy olyan alapvetésnek tűnik az itteni társadalomban, ami a hétköznapi kapcsolatok is meghatározza.

Harmadik nap: bicajozni bárhol, bármikor, bármeddig

"Így lehet egyre népszerűbb a fenntartható városi közlekedés Budapesten" - így szól egy korábban megjelent cikkem címe, amit a Corvinus Egyetemen írtam. Szeptemberben a fenntartható városi közlekedés volt a témánk, melyet egy vízióval indítottunk. Ebben leírtam egy olyan pozitív jövőképet a fenntartható közlekedésről, ami a mi fenntartható jövőnk is lehetne.

Aztán a második napon Silkeborgban, a harmadikon pedig Aalborgban jöttem rá: ez a vízió igazából már létezik.

Dániában mindent átszőnek a kiépített, szintben is eltérő kerékpárutak, a tárolóknál pedig alig lehet helyet találni.

Nagy dugót sehol sem látni, rengetegen választják a bringázást. Sétatávon belül pedig szinte bármi elérhető, amire szükségünk lehet. Olyan jó lenne, ha mi is megvalósítanánk ezt a jövőt.

Második és harmadik nap: találkozások Dániában élő magyarokkal

Szerdán az Aalborgi Magyarok Társaságának vezetői, Kis Renáta és Varga Zsolt láttak minket vendégül. A vacsorán a hétvégi tevékenységeink és az egyesületek bemutatkozása mellett arról is beszélgettünk, milyen irányban működhetnénk együtt a jövőben is. A beszélgetés annyira jól sikerült, hogy fotót el is felejtettünk készíteni,

Csütörtökön újabb Aalborgban élő magyarokkal találkoztunk, ezúttal a 7773vinbarban láttak minket vendégül a hely megálmodói és létrehozói, Kovács Erik és Kovácsné Sárkány Adrienn. A hely célja, hogy ablakot nyisson a magyar kultúra, a magyar borok és hungarikumok felé, ezt az elkötelezettséget és odaadást pedig az ételeken és a beszélgetéseink során is tapasztalhattuk.

Negyedik és ötödik nap: közös cselekvés kultúrákon átívelően egy zöldebb jövőért

A fenntartható városok konferenciára az utazásunk közepén került sor, ami szintén a találkozásokról szólt Aalborgban. Sokan jöttek oda a standunkhoz alkotni, és kíváncsian hallgatták a növényi tinták készítésének menetét, a fenntartható művészet "ökosságait", valamint a Színeskert klímamegoldását.

Külön öröm volt számunkra, hogy a mai napon is találkoztunk és beszélgettünk Aalborgban élő magyar családokkal. Olyan is volt, akivel teljesen véletlenül futottunk össze, és nagyon örült annak, hogy magyar szavakkal is találkozhatott.

A két nap során közös alkotásra invitáltuk az érdeklődőket, akik egy Aalborg feliratot festettek meg növényi tintákkal. Így egy együtt, a természet ajándékaival színeztük újra a jövőnket. Mindenki csak egy-két motívumot adott hozzá az alkotáshoz, az mégis csodás egész lett.

Éppúgy, ahogyan a klíma- és ökológiai cselekvés is működhet. Közös úton haladva, melyhez mindenki hozzáadja a saját részét, motívumát, tudását. Akár nemzeteken átívelően is.

Hatodik nap: újabb közös alkotás az aalborgi magyarokkal

Az Aalborgi Főkönyvtárban tartottunk foglalkozást vasárnap délelőtt az Aalborgi Magyarok Társaságával, ahová Ellen és Torben is elkísértek minket a DUV képviseletében.

A téma ezúttal is a növényi tintákkal való alkotás volt a SzinesKert Alapitvány foglalkozásán, a közös munka során pedig ismét sok-sok inspiráló beszélgetésben lehetett részünk.

Ismét csodás alkotások születtek, készítettünk is néhány fotót ezekről. Az aalborgi magyarok sok-sok segítséget nyújtottak nekünk az aalborgi tartózkodásunk alatt, és még a városról szóló izgalmas könyvet is kaptunk tőlük. Hálásak voltunk ezért az odaadó hozzállásért, ezért is gondoltunk arra, hogy viszonzásul itt is tartunk egy foglalkozást a helyieknek. Reméljük, hogy hamarosan ismét találkozhatunk majd, akár a jövőbeni, lehetséges közös projektjeink részeként.

Hetedik nap: a dán oktatás, ahol a nyitottság és a közös fejlődés a cél

Utolsó napunkon Thorning településen, Torben, a DUV vezetője megszervezte, hogy ellátogathassunk a helyi iskolába, óvodába. Itt az igazgatónő megmutatta, hogy a gyerekeknek milyen lehetőségeik vannak.

A látogatás persze nekünk is nagy élmény volt. Ha lehetne, holnaptól beiratkoznék az első osztályba Dániában, annyira jó volt látni a nyitott, együttműködésre és közös fejlődésre épülő modellt az otthon ismerős frontális, poroszos oktatással szemben.

Még egy órára is bemehettünk Torbennek köszönhetően, aki korábban tanított az iskolában. Ili megmutatta a gyerekeknek a növényi tintákkal való festést, és a Színeskertről készült rövid videót is levetítettük. Utána pedig a fenntarthatóságról beszélgetett a Tanárnő a gyerekekkel, akik rendkívül tájékozottak voltak a témában. Nagyon jó volt ezt hallani. 🌱🌍

A gyerekeknek van konyhai órájuk, ahol maguk sütik-főzik meg az osztály ebédjét. Külön terem és óra van szerszámokkal való gyakorlásra, de zenélni ia megtanul mindenki. Heti egyszer közös énekléssel indítják a napot.

Persze a felszereltség is nagyon profi volt, de a lényeg nem itt, hanem a hozzáállásban van. A gyerekek nem alárendeltek, akiket megnevelni akarnak, hanem partnerként vannak kezelve, a pedagógusok pedig a fejlődést segítik. Egy osztállyal többen foglalkoznak, a szakma pedig megbecsültnek számít társadalmi és anyagi értelemben is.

Torben nagyon jól összefoglalta azt az alapelvet, amit nekünk is el kellene sajátítanunk, ha fenntartható jövőt szeretnénk magunknak.

Nem az történik itt Dániában, hogy a gyerekeket integrálják bele egy merev oktatási rendszerbe, hanem az iskola célja éppen az, hogy minden érdeklődésű és képességű gyereket inkluzívan bevonjon a közösség életébe.

Mindenki egyformán fontos, a szabadság pedig a felelősségvállalás megtanulásával is együtt jár.

Utunk zárása: vacsora és beszélgetés a demokráciáról

Dániai utunk zárásaként egy csodás vacsora mellett a demokráciáról is beszélgettünk. Az este során szóba került az iskolarendszer mellett a dán demokrácia és a konstruktív, békés egyet nem értés fontossága is. Jó volt látni, hogy bár sok dologban ők sem értenek egyet egymással a Dán-Magyar Baráti Szövetségben, sőt, egészen eltérő politikai állásponton is lehetnek néhány témában, mégis igaz barátok tudnak maradni. 🤝

Ez egy újabb olyan személetmód, melyre nekünk is nagy szükségünk lenne itthon. Sokszor azt tapasztalom, hogy a politikai diskurzus két, szerintem egyaránt problémás irányt vesz fel. Az egyik a tisztelet és a másik fél megértésének, elfogadásának hiánya, ami aztán veszekedéshez, vagy egyenesen gyűlölethez vezet. A másik pedig az ettől egyáltalán nem független hallgatás, amikor még csak említeni sem szabad politikai témát, nehogy konfliktus vagy sértődés legyen belőle.

Pedig a demokratikus működés egyik alapfeltétele a politikai diskurzus, aminek bizony része az egyet nem értés, a konfliktus is. Egy jól működő demokráciában ez nem hiba, sőt, a folyamat elengedhetetlen része.

A gyűlölet csak újabb gyűlöletet szül, megoldást nem. Az elhallgatás pedig csak a lelkünkben halmozódik fel, és ugyanúgy nem vezet egy jobb világ felé.

A konstruktív egyet nem értés, a tisztelettel és személyeskedés nélkül zajló vita, a kompromisszumok és közös megoldások keresése viszont mindannyiunk számára lehetőséget adnak a pozitív irányba történő változásra.

"Állítsuk helyre együtt a közéleti diskurzust. Merjünk beszélgetni, alkossunk véleményt akár politikáról is, és ami a legfontosabb: hallgassuk meg a másikat. Értően, teljes figyelemmel. Ez lehet a jövőbeni közösségi demokráciánk alapja"

- ez az, ami számomra a legfontosabb tanulság volt utunk során.

50 megtekintés

Commentaires


bottom of page